Kristus, Lopatka a Higgsov bozón

Autor: Mario Hudák | 7.7.2012 o 12:30 | (upravené 7.7.2012 o 12:38) Karma článku: 12,38 | Prečítané:  1370x

Tieto tri mená mi od včerajšieho rána rezonujú v hlave. Či chcem či nechcem, musím na nich v kuse myslieť. Prečo? Pretože pre mňa symbolizujú zásadné veci a zmeny. Navyše spolu úzko súvisia. Ako? Veľmi paradoxne a jednoducho. Cez pravdu a peniaze. Ale po poriadku.

Konferencia biskupov Slovenska tvrdí, že verejnosť nemá právo na všetky informácie. To znamená, že odkazuje svojim veriacim, ktorí ju živia a tvoria: „Buďte ticho! My rozhodujeme čo je pravda a čo nie!" Arogantnejšie prehlásenie vo vzťahu k základným ľudským právam a slobodám smerom k občanom, som od horlivých strážcov desatora ešte nepočul. Náhodou sa mi pred časom dostala do rúk kniha Život Krista od Giovanniho Papiniho. Veľmi zaujímavé dielko. Po jej prečítaní som si uvedomil až extrémne obludný rozpor medzi Kristovým učením a inštitúciou cirkvi. Som presvedčený, že ak by Kristus dnes zostúpil z nebies a videl ten bordel (a nemám na mysli iba odvolanie arcibiskupa Bezáka), nestačili by mu ani ruky, ani pár poriadnych trsteníc na to aby vyhnal z chrámov a priľahlých „konferencií" všetkých farizejov, zapredancov a k(t)upcov. A prečo sa toto zlo deje? Pre peniaze.

Ani ďalšia správa nie je príjemná. Tentokrát sa však netýka arogancie a korupcie moci cirkevnej ale svetskej. Konkrétne našej vlády. Presnejšie slovenskej štátostrany. Ešte presnejšie ministra Richtera a jeho sporu s už bývalým šéfom sociálnej poisťovne Lopatkom. Ten abdikoval, pretože nesúhlasil s plošnou výmenou svojho tímu, s ktorým sociálnu poisťovňu zreformoval, ozdravil a ušetril štátu miliardy. Za kvalitnú službu štátu bol z neho vyobcovaný a ponížený. A prečo sa toto zlo deje? Samozrejme pre peniaze. Netreba ani príliš dlho študovať zoznamy neplatičov aby vám to docvaklo.

A konečne niečo pozitívne. V Cerne objavili Higgsov bozón. Bežný človek síce nerozumie ako to vlastne pán Higgs so svojou časticou myslel, ale to nie je až také podstatné. Dôležité je, že tento podnik na rozdiel od cirkvi a štátu funguje perfektne. Asi preto, lebo ich svojou podstatou presahuje, dotýka sa významu a samých základov bytia ako takého. A ešte jeden detail. Vo fyzike neexistuje žiadna korupčná konštanta ani premenná. Peniaze sú len prostriedok, číslo. Aj keď v prípade Cernu dosť podstatné. Nepredstavujú však samotný cieľ, moc, teda zlo, ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch. Ten je oveľa prozaickejší. Hľadať pravdu o svete okolo nás.

A keď sa o to niekto úspešne pokúša, ono to v hlave rezonuje, aj keď tomu poriadne nerozumiete, alebo sa tomu bránite. Či už chcete, alebo nie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prišla reč na Líbyu a všetko sa pokazilo. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.


Už ste čítali?