Nožnicovoruké kvinteto

Autor: Mario Hudák | 20.8.2014 o 0:10 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  2609x

Títo ľudia sú zodpovední za to, že v „bardejovskej“ kogeneračnej jednotke (elektrárni na biomasu) sa už štyri roky spaľuje aj zdravé drevo zo 700-ročných mestských lesov. A nie len z nich. A sú zodpovední hlavne za mnohomilióneurové ročné zisky súkromných rakúskych majiteľov, ktorí kogeneračku vlastnia.

Fotografia zachytáva stredu 24. marca 2010 v Bardejove: Otto Zechmeister, zástupca rakúskeho investora a dodávateľa, Jozef Medveď, vtedajší minister životného prostredia SR a po ňom Peter Žiga, vtedajší štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

Nožnicovoruké kvinteto dopĺňajú Boris Hanuščak, primátor Bardejova a Igor Gula, ktorý reprezentoval slovenského investora - Bardenergy spol. s. r. o. (predajcu elektriny a tepla z kogeneračky).

Peter Žiga je v súčasnosti spokojným ministrom životného prostredia a Bioenergy Bardejov (prevádzkovateľ kogeneračky) spaľuje vo veľkom drevo aj z Národného parku Poloniny a z Chráneného vtáčieho územia Čergov. Všetko pod kuratelou štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Ilavského, špecialistu na spaľovanie biomasy.

Výstavba kogeneračky stála 32-miliónov eur. Ročný nezdanený zisk z jej prevádzky môže dosahovať až 8,4-milióna eur. Hlavne vďaka štátnej dotácii (až 70 eur na megawathodinu) a „nezištnej“ veľkorysosti bardejovskej radnice.

Návratnosť investície na jej výstavbu pri takomto zisku sú iba neuveriteľné 4 roky. Prečo spaľovňu nepostavilo mesto? Otázka na primátora Hanuščaka.

Spočítané a podčiarknuté. V spojitosti s 20 ročnou zmluvou s mestom garantuje mesto Bardejov a štátna dotačná politika súkromnému vlastníkovi teoretický nezdanený zisk vo výške 134-miliónov eur (viac ako 4-miliardy slovenských korún) za ďalších 16 rokov prevádzky.

Na to je ale potrebné spáliť ešte milióny ton zdravého dreva z okolitých lesov. Spáliť vážení. S posvätením štátu aj samosprávy.

Myslím, že sme všetci osprosteli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Prišla reč na Líbyu a všetko sa pokazilo. Prečo sa Trump s Kimom nestretne

V posledných dňoch sa na príprave summitu nepracovalo. Trump jeho zrušením prekvapil aj spojencov.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Béla na sebe nechá aj drevo rúbať

Koaličná dohoda už je len na ozdobu.


Už ste čítali?