Nožnicovoruké kvinteto

Autor: Mario Hudák | 20.8.2014 o 0:10 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  2648x

Títo ľudia sú zodpovední za to, že v „bardejovskej“ kogeneračnej jednotke (elektrárni na biomasu) sa už štyri roky spaľuje aj zdravé drevo zo 700-ročných mestských lesov. A nie len z nich. A sú zodpovední hlavne za mnohomilióneurové ročné zisky súkromných rakúskych majiteľov, ktorí kogeneračku vlastnia.

Fotografia zachytáva stredu 24. marca 2010 v Bardejove: Otto Zechmeister, zástupca rakúskeho investora a dodávateľa, Jozef Medveď, vtedajší minister životného prostredia SR a po ňom Peter Žiga, vtedajší štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

Nožnicovoruké kvinteto dopĺňajú Boris Hanuščak, primátor Bardejova a Igor Gula, ktorý reprezentoval slovenského investora - Bardenergy spol. s. r. o. (predajcu elektriny a tepla z kogeneračky).

Peter Žiga je v súčasnosti spokojným ministrom životného prostredia a Bioenergy Bardejov (prevádzkovateľ kogeneračky) spaľuje vo veľkom drevo aj z Národného parku Poloniny a z Chráneného vtáčieho územia Čergov. Všetko pod kuratelou štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Ilavského, špecialistu na spaľovanie biomasy.

Výstavba kogeneračky stála 32-miliónov eur. Ročný nezdanený zisk z jej prevádzky môže dosahovať až 8,4-milióna eur. Hlavne vďaka štátnej dotácii (až 70 eur na megawathodinu) a „nezištnej“ veľkorysosti bardejovskej radnice.

Návratnosť investície na jej výstavbu pri takomto zisku sú iba neuveriteľné 4 roky. Prečo spaľovňu nepostavilo mesto? Otázka na primátora Hanuščaka.

Spočítané a podčiarknuté. V spojitosti s 20 ročnou zmluvou s mestom garantuje mesto Bardejov a štátna dotačná politika súkromnému vlastníkovi teoretický nezdanený zisk vo výške 134-miliónov eur (viac ako 4-miliardy slovenských korún) za ďalších 16 rokov prevádzky.

Na to je ale potrebné spáliť ešte milióny ton zdravého dreva z okolitých lesov. Spáliť vážení. S posvätením štátu aj samosprávy.

Myslím, že sme všetci osprosteli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?