Nožnicovoruké kvinteto

Autor: Mario Hudák | 20.8.2014 o 0:10 | Karma článku: 10,89 | Prečítané:  2689x

Títo ľudia sú zodpovední za to, že v „bardejovskej“ kogeneračnej jednotke (elektrárni na biomasu) sa už štyri roky spaľuje aj zdravé drevo zo 700-ročných mestských lesov. A nie len z nich. A sú zodpovední hlavne za mnohomilióneurové ročné zisky súkromných rakúskych majiteľov, ktorí kogeneračku vlastnia.

Fotografia zachytáva stredu 24. marca 2010 v Bardejove: Otto Zechmeister, zástupca rakúskeho investora a dodávateľa, Jozef Medveď, vtedajší minister životného prostredia SR a po ňom Peter Žiga, vtedajší štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

Nožnicovoruké kvinteto dopĺňajú Boris Hanuščak, primátor Bardejova a Igor Gula, ktorý reprezentoval slovenského investora - Bardenergy spol. s. r. o. (predajcu elektriny a tepla z kogeneračky).

Peter Žiga je v súčasnosti spokojným ministrom životného prostredia a Bioenergy Bardejov (prevádzkovateľ kogeneračky) spaľuje vo veľkom drevo aj z Národného parku Poloniny a z Chráneného vtáčieho územia Čergov. Všetko pod kuratelou štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Ilavského, špecialistu na spaľovanie biomasy.

Výstavba kogeneračky stála 32-miliónov eur. Ročný nezdanený zisk z jej prevádzky môže dosahovať až 8,4-milióna eur. Hlavne vďaka štátnej dotácii (až 70 eur na megawathodinu) a „nezištnej“ veľkorysosti bardejovskej radnice.

Návratnosť investície na jej výstavbu pri takomto zisku sú iba neuveriteľné 4 roky. Prečo spaľovňu nepostavilo mesto? Otázka na primátora Hanuščaka.

Spočítané a podčiarknuté. V spojitosti s 20 ročnou zmluvou s mestom garantuje mesto Bardejov a štátna dotačná politika súkromnému vlastníkovi teoretický nezdanený zisk vo výške 134-miliónov eur (viac ako 4-miliardy slovenských korún) za ďalších 16 rokov prevádzky.

Na to je ale potrebné spáliť ešte milióny ton zdravého dreva z okolitých lesov. Spáliť vážení. S posvätením štátu aj samosprávy.

Myslím, že sme všetci osprosteli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Majský je vraj nevládny, denníku SME však z nemocničného lôžka zdvihol

Odsúdeného podnikateľa našli v pražskej psychiatrickej nemocnici.

Komentár Petra Schutza

Vyvolení a lúzer - Matovičov klinický prípad autentickej paranoje

Matovič ohýba realitu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Ako Mexiko chytilo šéfa veľkého kartelu

Darí sa Mexiku potláčať kartely.


Už ste čítali?